Atrakcje Zakopanego

Pierwsze skojarzenie z Zakopanem? Oczywiście Krupówki. Najsłynniejsza ulica pośród górskich miast liczy sobie ponad 1000m. Na przełomie lat ulica rozwijała się, a rosnąca liczba turystów ożywiła handel i gastronomię. Jest to idealne miejsce na zakup pamiątek, zakosztowania góralskiej kuchni i klimatu.

Przy przejściu z Krupówek na targowisko pod Gubałówką zaczyna się ulica Kościeliska – najstarsza ulica Zakopanego. Wybudowano tu pierwszy kościół i cmentarz, sklep, karczmę i hotel. Kościół wybudowany został z inicjatywy rodziny Homolacsów w 1847 roku. Kościół charakteryzuje się prostotą. Obok znajduje się cmentarz, na którym zostały pochowane również osoby, które przyczyniły się do rozwoju kultury w mieście i na Podhalu. Karczma u Wnuka działa od 1907 roku. Założył ją Jan Wnuk, który ożenił się z wnuczką pierwszego właściciela chałupy – Józefą Krzeptowską. Serwuje się w niej dania kuchni regionalnej. Po 18 gra na żywo góralska kapela, której można słuchać siedząc w ogródku.

Widok na Zakopane Idąc dalej trafia się na ulicę Krzeptówki. Jest ona dobrym miejscem do wyjścia na szlaki Gorskie prowadzące doliną Małej Łąki oraz na Czerwone Wierchy. Najczęściej odwiedzanym punktem jest Sanktuarium Matki Fatimskiej. Wybudowano je jako wotum za ocalenie Papieża z zamachu w 1981 roku. W kaplicy obok kościoła znajduje się figura Matki Boskiej z Fatimy, która została ukoronowana przez Papieża Jana Pawła II w Rzymie. Przed kościołem znajduje się pomnik Jana Pawła II i replika krzyża z Giewontu, natomiast na tyłach znajduje się park, do którego przeniesiono ołtarz, na którym Jan Paweł II odprawiał nabożeństwo w 1997 roku.

Jan Krzeptowski znany jako Sabała był honorowanym przewodnikiem tatrzańskim, myśliwym, gawędziarzem i pieśniarzem. Zmarł w Zakopanem mając 85 lat. Przez miejscowych górali był uznawany za dziwaka, ale dla turystów Zakopanego stał się symbolem góralszczyzny. Teraz chata Sabały znajdująca się przy ul. Krzeptówki 17 jest dostępna dla turystów. Stanowi najstarszy typ budownictwa góralskiego. Można w niej zobaczyć zachowane sprzęty używane przez rodzinę Sabały oraz jego skrzypce. Chata Sabały jest częścią szlaku architektury drewnianej, który ma na celu zachowanie przed zapomnieniem zabytków architektury dawnej wsi. Obiekty te są wpisane do międzynarodowego spisu zabytków UNESCO.

Kultura w Zakopanem

W XIX wieku Zakopane było określane mianem kulturalnej stolicy Polski, a to za sprawą tego, że miasto skupiało kulturalną i towarzyską śmietankę z całego kraju. Wielu artystów natchnionych tym miejscem osiadało się i tworzyło. Zaowocowało to powstaniem poświęconych im licznych muzeów i galerii.

Muzeum Tatrzańskie im. Tytusa Chałubińskiego jest najstarszym regionalnym muzeum w Polsce. Zobaczyć w nim można kolekcję sztuki ludowej, strojów regionalnych. Znajduje się tu również kolekcja wypchanych zwierząt, które są charakterystyczne dla Tatr. Niektóre z eksponatów maja ponad sto lat.

Muzeum Stylu Zakopiańskiego mieszczące się przy ul. Kościeliska 18 poświęcone jest architekturze i historii stylu zakopiańskiego oraz jego twórcy, Stanisławowi Witkiewiczowi. Oprócz zgromadzonych pamiątek można obejrzeć kolekcję portretów namalowanych przez artystę.

Dla fanów skoków narciarskich głównym punktem zwiedzania jest skocznia im. Stanisława Marusarza, znajdująca się przy ul. Bronisława Czecha 1 - znana wszystkim jako Wielka Krokiew. Od 1990 roku odbywają się tu zawody pucharu świata w skokach narciarskich, które ściągają tysiące fanów tego sportu. Wielka Krokiew jest największą skocznią (punkt konstrukcyjny K120) z całego kompleksu, pozostałe to:

  • Średnia Krokiew – K85,
  • Mała Krokiew – K65,
  • Maleńka Krokiew – K35,
  • Adaś (na cześć Adama Małysza) – K15.

      Skocznię wybudowano wg projektu Karola Stryjeńskiego i otwarto w 1925 roku kiedy to odbył się inauguracyjny konkurs, który wygrał Stanisław Gąsienica – Sieczka wynikiem 36m. Skocznia była wiele razy przebudowywana i modernizowana dla zachowania bezpieczeństwa i zwiększania szansy na oddawanie coraz dłuższych skoków.

Atrakcje dla dzieci w Zakopanem

      Dla najmłodszych turystów czeka park linowy na Gubałówce – Trollandia. Świetną zabawę ma gwarantowany każdy powyżej siódmego roku życia. Każdy z odwiedzających otrzymuje sprzęt asekuracyjny, instrukcje profesjonalistów, a po wykonaniu trzech treningowych tras ruszają kolejnymi torami. Cała trasa została zaprojektowana tak, aby każdy bez względu na poziom sprawności fizycznej mógł ja pokonać, jednocześnie spełnia oczekiwania maluchów – ciekawi i zaskakuje. Trasa kończy się miękkim ladowaniem w specjalnej wannie wypełnionej trocinami.

Przy okazji pobytu na Gubałówce warto skorzystać ze zjeżdżalni grawitacyjnej. Zabawa dla osób w każdym wieku. Atrakcyjny tor czynny jest od wiosny do późnej jesieni. Długość zjeżdżalni wynosi 700 metrów, różnica wysokości to 52 metry a czas zjazdu wynosi około 5 minut.

Jesteś tutaj: Start Warunki Porady Atrakcje Zakopanego