Porady: bezpieczna turystyka w Tatrach

Willa Tatra zlokalizowana jest w dogodnym miejscu do rozpoczęcia górskich wędrówek. W niedalekiej odległości znajduje się Nosal, będący jednym ze szczytów grani Kasprowego Wierchu, malownicza Dolina Olczy czy też Wielki Kopieniec. Pobliskie węzły szlaków turystycznych umożliwiają rozpoczęcie górskich wędrówek w niedalekiej odległości od miejsca naszego noclegu. W naszym artykule staramy się przedstawić podstawowe zasady, które umożliwią nam odpowiedzialne przygotowanie się do wyjścia w góry - zarówno w "nasze" Tatry, jak i te nieco niższe łańcuchy górskie.

Będąc w tak pięknej okolicy jak Zakopane ciężko oprzeć się górskiej wycieczce. Z pozoru prostej wyprawie mogą jednak towarzyszyć zagrożenia, przed którymi chcielibyśmy Państwa ostrzec. Każde wyjście w góry powinno być dokładnie zaplanowane i przemyślane. Podstawowych informacji o poziomie trudności szlaku, długości czy czasu jego pokonania można szukać w przewodnikach, na mapach czy w Internecie.  Ważnym aspektem jest lokalizacja schronisk i miejsc gdzie można bezpiecznie przeczekać ewentualne załamanie pogody (szałasy, schrony, koleby, leśniczówki). Należy wyznaczyć sobie awaryjną drogę odwrotną, która umożliwi nam powrót w nagłych wypadkach (załamanie pogody, złe samopoczucie itp.). Prosimy pamiętać o zabraniu przynajmniej jednego naładowanego telefonu komórkowego w grupie z wprowadzonymi numerami telefonów alarmowych TOPR (w innych rejonach kraju - GOPR). W ich placówkach można także zaczerpnąć aktualnych informacji dotyczących aktualnych warunków w górach i na szlakach. W celu zwiększenia bezpieczeństwa powinni Państwo zostawić w recepcji wiadomość o trasie wycieczki i planowaną godzinę powrotu.

Wychodząc w góry należy zaopatrzyć się w odpowiednie, wygodne obuwie oraz plecak, który niezależnie od pory roku i pogody powinien zawierać:

 • czapkę i rękawiczki, zapasowe skarpety i koszulę
 • ubranie przeciwdeszczowe i wiatrochronne
 • płachtę
 • podręczną apteczkę, latarkę, zapałki

Dobrze jest rozpocząć wycieczkę górską rano, ponieważ pogoda zwykle psuje się wczesnym popołudniem. Przemierzając górski szlak, poza podziwianiem uroków przyrody i panoramy gór, należy cały czas orientować się w jakim miejscu aktualnie Państwo się znajdują. Pomocne w ustalaniu parametrów są znajomość kierunków stron świata, w którym biegnie szlak turystyczny na całym odcinku, aktualny czas marszu od momentu wyjścia, informacja jakimi formacjami terenowymi prowadzi się szlak (grzbiet, stok, polana, hala, partie leśne itp.). Kiedy zdarzy się zgubić w górach podczas dobrych warunków atmosferycznych, należy pamiętać o ustaleniu:

 • kierunku, z którego się przyszło
 • kierunku, w którym powinien prowadzić szlak
 • formację górską, na której się znalazło
 • którędy w tym rejonie powinien przebiegać szlak turystyczny

Aby zachować bezpieczeństwo, odnalezieniem szlaku powinna się zająć grupa 2-3 osobowa, która uda się w jednym, ustalonym kierunku, a reszta osób powinna czekać na miejscu. Nie można dopuścić do sytuacji, w której cała grupa rozchodzi się w poszukiwaniu szlaku. W sytuacji kiedy do zgubienia drogi dojdzie podczas złych warunków atmosferycznych, należy ustalić:

 • kierunek, z którego się przyszło
 • formacje górską, na której się znalazło
 • w którym miejscu ostatni raz widziany był znak turystyczny na szlaku

W takim wypadku najkorzystniej jest wrócić do tego miejsca, zachować spokój i opanowanie. Prosimy pamiętać, że śnieg i szadź mogą utrudnić lub uniemożliwić odnalezienie znaków. Drogi powrotne w Tatrach podejmuje się tylko te wyznaczone, inne mogą stanowić wysokie zagrożenie i pułapkę.

Dłuższa bądź niebezpieczna trasa powinna być podjęta zawsze w grupie, w której przynajmniej jedna osoba zna trasę. Przed wyruszeniem należy zostawić w recepcji informacje o szlaku, którym chcą Państwo iść, godzinę wyjścia i planowaną godzinę powrotu. Proszę zapoznać się z informacjami o warunkach panujących w górach i na szlakach. Nie powinno się wychodzić w góry po dużych opadach śniegu, nagłym ociepleniu i we mgle.  Należy uważać na strome stoki, którymi może zejść lawina śnieżna. W przypadku zabłądzenia należy starać się dostać najkrótsza drogą do doliny grzbietem lub grzędą. W razie wypadku należy wołać o pomoc sygnałem świetlnym lub akustycznym sześć razy na minutę z jednominutową przerwą.

Jesteś tutaj: Start Warunki Porady Porady: bezpieczna turystyka w Tatrach