Narty w Zakopanem - przewodnik

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom gości naszej willi pokrótce opisujemy ośrodki narciarskie usytuowane w Zakopanem oraz okolicach. Artykuł ten powinien być swoistym przewodnikiem dla tych z Państwa, którzy odwiedzają nas po to, aby pojeździć na nartach lub desce snowboardowej. Cztery z  sześciu opisanych ośrodków znajdują się na terenie miasta Zakopane, pozostałe dwa w bezpośredniej okolicy.
Przy okazji przypominamy również, iż od 31.12.2011r. stosuje się trzy stopnie trudności tras, zamiast dotychczasowych czterech. Zniknął zielony kolor, dotychczas opisujący najłatwiejsze trasy (mieści się w zakresie koloru niebieskiego). Obecnie funkcjonujące oznaczenia: trasa niebieska – łatwa, czerwona – trudna oraz czarna – bardzo trudna.

 

Ośrodek Narciarsko-Rekreacyjny Harenda

Pierwszym z opisywanych przez nas ośrodków z Zakopanem jest najbliższa nam Harenda, znajdująca się w okolicach osiedla o tej samej nazwie. Osiedle leży na wysokości 750-770 m n.p.m. u podnóża Rafaczówki, sąsiadującej od północnego zachodu z grzbietem Gubałówki. Druga strona zbocza opada w kierunku Suchego Potoku. Tereny narciarskie znajdują się na południowo-wschodnich terenach Rafaczówki. Działają w tym ośrodku cztery wyciągi – jeden krzesełkowy oraz trzy orczyki. W ramach ośrodka przygotowanych jest 5 tras o różnym poziomie trudności. Trzy łatwe trasy o łącznej długości 2 km, jedna trasa trudna o długości 1km oraz bardzo trudna o długości 0,9km. Różnica wysokości wynosi tu 210m (dla trasy trudnej i bardzo trudnej). Sezon narciarski rozpoczyna się tu na początku grudnia i kończy w kwietniu. Stoki czynne są w godzinach od 9:00 do 21:00 (stan na koniec grudnia 2013). Ośrodek oddalony jest od Willi Tatra o o niecały kilometr.
Strona internetowa: www.harendazakopane.pl

Centrum Narciarskie Nosal

Kolejnym, oddalonym od Willi Tatra o zaledwie 2 km ośrodkiem jest Nosal. Jest to stosunkowo wąski stok, rozszerzający się ku dołowi. Główna trasa jest trudna, na odcinku 450 metrów deniwelacja wynosi 133 metry. Obsługiwana jest przez wyciąg krzesełkowy o szybkości 3,7m/s dzięki czemu czas wyjazdu wynosi niewiele ponad dwie minuty Nie jest ona polecana początkującym narciarzom i snowboardzistom ze względu na stopień nachylenia, który wynosi tu średnio 30%, jednak cztery kolejne trasy znajdujące się w ośrodku są łatwe i szerokie. Wszystkie mieszczą się w przedziale 145-250m długości i obsługiwane są przez wyciągi orczykowe. Obiekt czynny jest w godzinach od 9:00 do 19:00 (stan na koniec grudnia 2013).
Strona internetowa: www.nosal.pl

PKL - Kasprowy Wierch

Kasprowy WierchOddalony o około 5 km od naszego ośrodka Kasprowy Wierch oferuje łącznie 15,4 km tras zjazdowych trudnych i bardzo trudnych, umiejscowionych na wysokości od 1027m n.p.m. do 1987m n.p.m. Kasprowy to idealne miejsce dla doświadczonego narciarza: dwie czarne trasy ze szczytu na Halę Goryczkową oraz Halę Gąsienicową są bardzo wymagające, a zjechanie z Kasprowego "na dół" wymaga pokonania jednej z nich. Gamę tras uzupełniają nartostrady prowadzące do Kuźnic przez Halę Goryczkową oraz Halę Gąsienicową. Jest to najwyżej położony ośrodek narciarski w Polsce i jedyny zapewniający "alpejskie" warunki, niestety również najdroższy - całodzienny karnet w sezonie 2013/2014 to wydatek rzędu 135 złotych. Ośrodek otwierany jest o 8 rano, zamykany wraz ze zmierzchem - w styczniu jest to godzina 16, w lutym 17 a w kolejnych miesiącach - odpowiednio później.
Strona internetowa: www.pkl.pl

Stacja narciarska Szymoszkowa

Ostatni prezentowany przez nas ośrodek na terenie Zakopanego to Szymoszkowa. Centrum narciarskie oferuje trzy trasy, jedną łatwą oraz dwie trudne, przeradzające się w łatwe. Różnica wysokości na stoku wynosi 360m. Stok przeznaczony jest dla doświadczonych narciarzy, ale także osób zaczynających naukę – w tym dzieci. Trasy są dodatkowo oświetlone, co umożliwia jazdę nawet po zachodzie słońca. Na górę trasy można się dostać za pomocą dwóch wyciągów krzesełkowych. Ośrodek narciarski czynny jest w godzinach od 9:00 do 20:00, a sezon rozpoczyna się na początku grudnia.
Strona internetowa: www.szymoszkowa.pl

Stacje narciarskie poza Zakopanem

Kolejne dwa ośrodki znajdują się już poza granicami Zakopanego, ale w niedużej odległości od naszej Willi. Pierwszym, bliższym, bo oddalonym o 5km od Willi Tatra ośrodkiem jest Poronin Suche. Ośrodek znajduje się na Podhalu. Co ciekawe, jest on wyposażony w nowoczesną kolej krzesełkową o przepustowości 2200osób/godz. Ro dyspozycji oddano 950-cio metrową trasę, na której różnica wzniesień wynosi 137m (średnie nachylenie 15%). Oddabne do użytku trasy są łatwe, a oddzielnie na dole stacji znajduje się bardzo łatwa, obsługiwana przez wyciąg orczykowy, trasa dla najmłodszych i osób uczących się jazdy na nartach. Wyciągi czynne są od 9:00 do 21:00. Ośrodek przygotował bogatą ofertę karnetów narciarskich.
Strona internetowa: www.skisuche.com

Stacja narciarska Małe CicheOstatnią naszą propozycją dla Państwa jest ośrodek narciarski Małe Ciche, znajdujący się 12km od Zakopanego.. Podobnie jak i w rejonie innych opisywanych przez nas obiektów, na miejscu znajduje się cała baza dla kochających zimowe szaleństwo – sklepy, wypożyczalnie sprzętu, szkoła narciarska oraz serwis. Całość obsługuje czteroosobowa kolej krzesełkowa o długości 1250m i różnicy poziomów 220 metrów oraz trzy wyciągi orczykowe. Wszystkie trasy są łatwe, mieszczą się w przedziale od 220m do 1300m długości. Sezon narciarski rozpoczyna się w grudniu i kończy na początku kwietnia. Wyciągi czynne są w godzinach od 9:00 do 21:00 (stok dysponuje sztucznym oświetleniem!).
Strona internetowa: www.maleciche.com


Jeśli chodzi o dostępność sprzętu narciarskiego i snowboardowego - wypożyczalnie w okolicach stoków najczęściej są dobrze wyposażone. To o czym warto pomyśleć jednakże to zainwestowanie we własne buty narciarskie lub snowboardowe. Można je kupić na miejscu (w samym Zakopanem - na Krupówkach jest szereg sklepów sportowych), jak też chociażby przez internet (np. sklep snowboardowy Snow4Life lub narciarski - Skiteam)

 

Jesteś tutaj: Start Warunki Porady Narty w Zakopanem - przewodnik